Kaspersky araştırmacıları; PUBG, Minecraft, Roblox ve Call of Duty gibi günümüzde popüler bilgisayar ve mobil oyunların tehlike altında olduğunu söyledi.

Kaspersky tarafından yürütülen son çalışma, bilgisayar ve mobil piyasasındaki popüler oyunları inceledi. Hackerların, popüler oyunlar sayesinde çeşitli zararlı aktivitelerde bulunduğunu Kötü amaçlı yazılımlara ve saldırıya uğrayan oyuncu sayısına dikkat çekti.

Bu çalışmaya göre 1 yılda nerdeyse 380 binden fazla oyuncunun bilgisayar korsanlarının tuzağına düştüğü raporlandı. Hackerların başlıca yöntemleri arasında ise sahte hile programları, bilgisayar performansını etkileyen yazılımlar ve çeşitli oyun kodları bulunuyor.

Kaspersky’ın araştırmasına göre en tehlikeli oyun Minecraft oldu. Temmuz 2021 ila Haziran 2022 tarihleri arasında neredeyse 131 bin oyuncunun saldırılardan etkilendiği ve toplamda 23 binden fazla kötü amaçlı dosyanın bulunduğu tespit edildi.

En tehlikeli ikinci oyun ise özellikle 12 yaş altı çocuklar tarafından popüler olarak oynanan Roblox oldu. Çalışmanın sonuçlarına göre öne çıkan diğer oyunları ise şöyle listeledik:

En tehlikeli oyunlar

  • PUBG: Mobile
  • Need for Speed
  • Grand Theft Auto
  • Call of Duty

Hackerların bu saldırılar sonucunda farklı faaliyetlerde bulunduğu aktarıldı. Pop-up reklam gösteren yazılımlar, truva atları hatta bilgisayarda gizlice kripto para birimi madenciliği yapan araçların en çok kullanılan hack türü olduğu belirtildi.

Yorum Yap